Poznám, že rodím?

Moc dobře si pamatuji, že když jsem čekala své první miminko, měla jsem velké obavy z toho, že nepoznám, že opravdu rodím, že nerozeznám poslíčky od porodních bolestí a že nebudu vědět, kdy jet do porodnice. Všem nejistým nastávajícím maminkám přináší tento článek rady týkající se právě příznaků nastávajícího porodu.

 Odchod hlenové zátky (krvavých hlenů)

Jedná se o zátku hustého, krvavého hlenu, která v těhotenství blokuje děložní hrdlo a obvykle vychází z pochvy uď předtím, než začne časné stadium porodních bolestí nebo během něho.

Krvavé hleny se ale mohou objevovat i několik dní před začátkem porodních bolestí. Pokud se tedy krvavý hlen objeví, nepanikařte. Radujte se, že se něco začíná dít a v klidu vyčkejte, až se dostaví pravidelné porodní bolesti nebo zda praskne plodová voda.

Objeví-li se ale čistá krev, což se stává jen opravdu zřídka, volejte lékaře a jeďte do nemocnice.

Prasknutí plodové vody

Kdykoliv během porodních bolestí nebo i před nimi může „prasknout voda“. Jedná se o prasknutí vaku s tekutinou, která obklopuje plod. Někdy praskne náhle, což poznáte zcela jistě, někdy teče jen malý pramínek tekutiny, to bývá většinou, když hlavička miminka již vstoupila do vchodu pánevního a proud plodové vody tím blokuje.

Jakmile praskne plodová voda, na nic nečekejte a vyražte do porodnice, i když třeba ještě nemáte žádné porodní bolesti. Bez plodové vody hrozí miminku nebezpečí infekce.

Poslíčci (nepravé porodní bolesti)

Prvorodičky si s poslíčky často neví rady. Je to pochopitelné, vždyť rodí poprvé v životě a i když prostudovaly tuny literatury, naživo je to vždycky jiné. Během těhotenství dochází k občasným stahům dělohy (tvrdnutí bříška). V posledních týdnech tyto stahy nabývají na intenzitě, takže se budoucí mamince někdy zdá, že už nastává porod. Poslíčci jsou ale nepravidelné stahy, které nezesilují.

Pravé porodní bolesti přicházejí pravidelně a jsou stále silnější a četnější.

Kontrakce (stahy dělohy), porodní bolesti

Kontrakce mohou začínat přímo tvrdnutím bříška a stahováním dělohy, někdy ale také jako tlumená bolest zad či bolesti vystřelující dolů po stehnech. Pokud začínají být stahy pravidelné, zesilují a dostavují se čím dál častěji a vám se zdá, že už by to mohlo být ONO, vezměte si klidně k ruce hodinky a měřte, v jakých intervalech stahy přicházejí, jak dlouho trvají a zapisujte si je. U prvorodiček mohou porodní bolesti trvat až 14 hodin (i déle) a je lépe je strávit doma, než v nemocnici (pokud se tedy nevyskutují i jiné komplikace nebo pokud nepraskla plodová voda). Stahy můžete prodýchávat v různých polohách, které vám budou příjemné. Někomu dělá dobře pohupování na velkém míči, někdo leží, klečí, některé maminky raději přecházejí, prostě každá si najde, co jí je příjemné a při čem se jí stahy nejlépe prodýchávají. Pokud vám nepraskla plodová voda, využijte sprchu či koupel v horké vodě. Ta buď porod rozjede nebo pokud se nejedná o pravé porodní bolesti, kontrakce umírní a zastaví.

Pokud jsou bolesti opravdu silné a opakují se po 5 a méně minutách, můžete vyrazit do nemocnice.

Přečtěte si i další články o porodu:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení, u nás si vyberete.

Žádný komentář

Vložit komentář