Jak jsme se s Nikolkou naučily usínat

Když tak pročítám některé příspěvky nebo poslouchám kamarádky, vlastně jsem si nad Nikolčiným spaním nemohla stěžovat. Po prvních dvou měsících zjistila, kdy je den a kdy noc, v noci se většinou 1x vzbudila, po nakojení jsem ji v podstatě spící přeložila do dětské postýlky a spokojeně chrupala dál.

Kolem 5. měsíce mi dalo víc práce ji na noc uspat, nešlo ji jen tak od prsu přesunout do postýlky, takže jsem u ní seděla, někdy ji hladila a něco špitala, někdy jsem jen pozorovala, jak si hraje, trvalo to 15 minut, ale někdy třeba i hodinu. Když se pak v noci vzbudila, někdy po nakojení usnula, ale někdy taky vydržela vzhůru i 2 hodiny, chvíli si hrála, ale pak vyžadovala pozornost, když se jí jí nedostávalo, brečela. Dopoledne jsem ji buď od prsu uložila do postýlky, nebo uspávala v postýlce tak 20 minut, odpoledne jsem sázela na kočárek, kde taky spolehlivě usínala.

O Estivillovi jsem uvažovala už dřív, ale do toho přišlo očkování, angína, takže na něj došlo, až když bylo Nikolce osm měsíců. Chtěla jsem ji naučit usínat samotnou, ne že by mi vadilo sedět u její postýlky a pozorovat ji, ale s malým dítětem si každý váží i té chvilky času pro sebe, resp. pro domácnost, ale hlavně jsem se nechtěla děsit, co přijde, až se v noci probudí. První den dopoledne usnula asi po 20minutovém řevu, odpoledne po 10minutovém, v noci jsme museli zatnout zuby, řvala strašlivě asi hodinu a čtvrt. Další dny brečela, někdy se tedy až hrozivě zalykala, ale většinou tak během 5 až 20 minut usnula, v noci si někdy dokonce po kouzelné formulce jen hrála, ale neplakala. Zhruba po čtrnácti dnech jsme se dopracovaly k tomu, že Nikolku dopoledne a odpoledne uložím do postýlky, trochu si zaprotestuje (asi mi chce dát najevo, že je raději se mnou:-) ) a tak během 5 minut usíná, dopoledne spí tak 1 až 2 hodiny, odpoledne 0,5 až 1 hodinu. Jen se bavím nad jejími neuvěřitelnými polohami. Když ji ukládám na noc, výjimečně se podaří, že nepláče vůbec, anebo během tak 5 minut usíná. 1x za noc jí podám dudlík a usne, anebo k tomu přidám formulku a usne a 1x ji nakojím, řeknu formulku, většinou si tak 15 minut pohraje, ale nepláče, a usíná. Za noc naspí zhruba 10 hodin. Mohla bych ještě odbourat noční kojení, tedy spíš časné ranní, ale nijak zvlášť mě to neobtěžuje.

Paradoxně poté, co se naučila Nikolka takhle krásně spát, jsem já začala trpět nespavostí. Dokázala jsem se 1-3 hodiny převalovat v posteli s tím, že mě rušilo každé Nikolčino převalení, jakákoli hudba, televize anebo štěkot a vytí psů pod námi. Navíc sousedovic jezevčík občas v noci kňučí a vyje podobným hlasem jako Nikolka, takže maminkovské pudy mě vždy probraly a rozhodily natolik, že jsem pak třeba další hodiny nebyla schopná usnout. Bylo mi bídně, síly docházely... Zkoušela jsem kde co: čaje na spaní, horké mléko, pivo, různé polštáře, změny poloh v posteli, spaní na gauči, ukládání se ke spánku v různou dobu, autogenní trénink, homeopatika. Popsala jsem problém na www.nespavost.cz (Doporučuji jejich on-line poradnu!), kde mi paní doktorka poradila: trpělivost. Asi po třech týdnech se situace zlepšila, zvykla jsem si na to, že Nikolka dokáže spát sama a já mám najednou večer čas sama pro sebe, partnera a domácnost. Namísto toho, abych jako dřív pomalu klimbala u Nikolčiny postýlky a pak se hnala rychle do postele, abych urvala nějakou tu hodinku, si v klidu udělám, co potřebuji, a pak si před spaním dám vanu, přečtu si něco příjemného a většinou poměrně rychle usnu. Nebýt našich asociálních sousedů, kteří žijí nočním životem a se kterými není možná domluva, bych byla nejšťastnější máma na světě, ale i tak je to pokrok. Takže díky Estivillovi a Jamalce a klepu na dřevo, ať nám to vydrží.
Linda

 

Přečtěte si i další články na téma usínání dětí:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a potřeb pro miminka.

 

Žádný komentář

Vložit komentář