Toxoplazmóza a její nebezpečí v těhotenství

Zvláště pro těhotné ženy je onemocnění toxoplazmóza nebezpečné. Toto onemocnění může mít za následek nemožnost donošení plodu nebo potrat. Proto by těhotné měly dbát na to, aby se tomuto onemocnění vyhnuly. Jak je možné se nakazit? Jaké jsou příznaky a léčba?

Co je toxoplazmóza?

Toxoplazmóza je onemocnění, způsobené mikroskopickým parazitem Toxplasma gondii. Pro člověka toto onemocnění není nebezpečné. Nebezpečí hrozí v tom, pokud se žena poprvé nakazí v těhotenství. Infekce pak přechází přes placentu k plodu, u něhož může způsobit těžké poškození.

Jak je možné se nakazit?

Původcem onemocnění jsou kočkovité šelmy. V jejich tělech se tento parazit množí a kočky ho vylučují svým trusem do půdy a vody. Z půdy se parazit dostane do těla ostatních teplokrevných živočichů. Nakazit se od koček domácích není tak časté, protože je jen málo nakažených domácích koček. Navíc je u koček infekční jen jejich trus. Nikoliv kočka jako taková.

Parazit se do těla kočky dostane stravou, většinou syrovým masem nebo kočky lovící myši. Potés e rozmnožuje ve střevech kočky. Kočky poté vylučuje „nakažený“ trus, z něhož je možné se přímo nakazit. Nakazit se je možné také ze zeminy, pískoviště, na zahrádce či záhonu, kde jsou zárodky toxoplazmózy, které mohou přežít i jeden rok. Proto je dobré pro práci na zahrádce používat ochranné rukavice a pískoviště vhodné zakrývat proti kočkám.

Zdrojem nákazy pro člověka je také konzumace syrového masa, protože infekční mohou být všechny druhy masa, nemyté zeleniny nebo znečištěné vody. Zárodky toxoplazmózy se ničí už při teplotě 66 stupňů Celsia.

Další formou nákazy je přenos z matky na plod, kdy nákaza probíhá přes placentu. Pro plod je toxoplazmóza velmi nebezpečná, hrozí potrat, nedonošení či vývojové vady.

Jak se toxoplazmóza projevuje?

Toto onemocnění může proběhnout skrytě bez příznaků.

Získaná forma se charakterizuje horečkou, celkovou slabostí, bolestí svalů, únavou, zvětšením sleziny, poruchami spánku, emoční labilitou.

Oční forma je charakteristická dvojitým viděním.

Napaden je také mízní systém, což se projeví zduřením mízních uzlin.

Vrození forma (kdy se nakazí dítě přes placentu) má za následky vrozené vady, fyzické i psychické poškození, poškození zraku až jeho ztrátu.

Léčba

Toxoplazmózu odhalí laboratorní vyšetření krve nebo bioptické vyšetření tkáně.

Pokud choroba probíhá bez příznaků, neléčí se. Popř.jen příznaky (horečka, bolesti). Akutní forma se léčí antibiotiky. Pokud člověk toxoplazmózu už jednou prodělal, nemůže se znovu nakazit.

Pokud se v těhotenství potvrdí onemocnění toxoplazmózou, obvykle se provádí podrobnější a častější ultrazvukové vyšetření plodu. Pokud jsou rizika vyšší, tak se provádí i odběr plodové vody, z které je možné ověřit přenos onemocnění na plod.

Prevence

Nejíst syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso.

Při zacházení se syrovým masem dodržovat hygienická pravidla.

Při styku s kočkami, které pobývají venku, buďte opatrné a dbejte na hygienu rukou.

Při práci v zemi používejte ochranné rukavice.

Žádný komentář

Vložit komentář